Zdrowe odżywianie: 10 zasad prawidłowego odży
wiania przez cały czas Pomysły na urodę Dieta i odżywianie Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak bardzo odżywianie wpływa na nasze zdrowie? Jeśli chcesz poprawić swoje zdrowie i zrzucić zbędne kilogramy, dobre odżywianie jest podstawą i głównym narzędziem do osiągnięcia tych celów. Trzymanie się zdrowej diety jest łatwe, jeśli znasz podstawowe zasady i listę niezbędnych produktów spożywczych.Awokado, płatki owsiane, soki warzywne, jedna dieta, druga dieta, głodówka... W dzisiejszych czasach otrzymujemy wiele informacji na temat zdrowego odżywiania, które mogą wprowadzać nas w błąd. Jedzenie zdrowej żywności jest znacznie łatwiejsze niż się wydaje. Zdrowa żywność ma ogromny wpływ na zdrowie organizmu. Składniki odżywcze dostarczają energii, regenerują komórki i tkanki oraz aktywują procesy oczyszczania organizmu. Zdrowa żywność to potężna broń przeciwko otyłości i chorobom układu krążenia. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć wszystko o zdrowej żywności i sposobach jej przygotowania. To prostsze niż myślisz!
1.
Zdroważywność
Pierwszą zasadą, której należy się nauczyć, jest to, że 90% diety powinna wypełniać świeża żywność: warzywa, owoce, zioła, zboża (pełne ziarna), mięso (kurczak, indyk, królik, trochę wołowiny lub wieprzowiny), ryby, suszone owoce, oliwa z oliwek, woda. 10% pozostaje na pokarmy, których najlepiej w ogóle nie spożywać. Są to pokarmy, które zostały poddane jakiejkolwiek obróbce i straciły swój naturalny wygląd. Taka żywność jest często pełna cukru, soli i tłuszczów. Spójrz na tę listę i stopniowo eliminuj te produkty z diety: herbatniki, płatki śniadaniowe, kiełbaski, soki pakowane, smażone ziemniaki, chleb, napoje gazowane, dania gotowe, batony dietetyczne, kiełbaski.
2. Porcje i przygotowanie
Wiesz już, jakie produkty powinny znaleźć się w Twojej lodówce. Teraz musisz dowiedzieć się, jak mieszać i gotować te produkty.
Najważniejszą rzeczą jest mieszanie naturalnych produktów i gotowanie ich na grillu, w piekarniku lub na parze. Co najmniej połowa jednego posiłku powinna składać się z pokarmów pochodzenia roślinnego: warzyw, owoców, ziół, suszonych owoców... Reszta powinna być wypełniona pokarmami pochodzenia zwierzęcego: mięsem, rybami, produktami mlecznymi, jajami lub pokarmami bogatymi w węglowodany (pełnoziarniste zboża). Uniwersytet Harvarda od dawna prezentuje swoją metodę zdrowego odżywiania. Polega ona na podzieleniu posiłku na określoną ilość zdrowej żywności. Spójrz na obrazek.
Możesz określić ilości i proporcje warzyw, węglowodanów i białek, dzieląc swój talerz na trzy hipotetyczne części.
Połowa talerza to warzywa. Wybieraj owoce i warzywa w różnych kolorach i staraj się jeść surowe warzywa w jednym posiłku dziennie. Ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę cechy swojego ciała. Skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy możesz jeść surowe warzywa. Można je również spożywać w postaci zupy lub zupy kremu.
Jedna czwarta talerza to lekkie białko. Kurczak, indyk, ryby, jajka, warzywa, tofu... Ogranicz spożycie czerwonego mięsa i oczywiście gotowanych kiełbas, wędzonego mięsa. Dietetycy nalegają, aby białka nie wypełniały więcej niż 15% dziennej diety. Ponadto 75% tych białek powinno być pochodzenia roślinnego: zielenina, zboża, suszone owoce.
Kolejna jedna czwarta talerza to zboża (najlepiej pełnoziarniste). Pszenica, komosa ryżowa, płatki owsiane, ryż... Ta porcja powinna odpowiadać kilku kromkom pełnoziarnistego chleba, jednemu ziemniakowi (wielkości jajka), pół filiżanki ryżu, makaronu lub innych zbóż.
Desery i napoje: na deser jeden owoc lub jogurt. Napoje mogą obejmować wodę, herbatę, kawę lub napary. Dozwolona jest maksymalnie jedna szklanka mleka dziennie.
Śniadanie: spożywaj produkty mleczne (zawierają dużo wapnia), węglowodany (chleb i płatki zbożowe bez polewy), białka (jajka, ser, jogurt, tuńczyk...) i owoce.
Przekąska i podwieczorek: to idealny czas na włączenie do diety zdrowych tłuszczów (suszonych owoców). Można również zjeść jogurt z owocami i kawałkiem gorzkiej czekolady.
3. Dozwolone ilości jedzenia
dziennie:
5 porcji owoców i warzyw
4 porcje pieczywa, makaronu lub ryżu (jako dodatek)
3 porcje produktów mlecznych (mleko, jogurt lub ser)
1 porcja tłuszczów; oliwa z oliwek (3-4 łyżki), suszone owoce (garść, 20 g)....)...
Na tydzień:
3-4 porcje zieleniny
3-4 jajka (jeśli nie masz problemów z cholesterolem, możesz jeść 1 jajko dziennie)
4 porcje ryb (w tym 2 porcje białej ryby)
2 porcje białego mięsa (królik, kurczak, indyk)
1 porcja czerwonego mięsa
4. 10 podstawowych zasad zdrowej
dietyJedz pełnoziarniste produkty zbożowe. Zachowują one zdrowe substancje, wypełniają organizm błonnikiem i regulują pracę jelit.
Olej do gotowania. Najlepiej używać oliwy z oliwek. Zarówno do sałatek, jak i do smażenia.
Jedz sezonowe owoce i warzywa. To właśnie one nie zawierają używek, są bardziej przyjazne dla środowiska, ekonomiczne i zdrowe.
M niej soli. Nadmierne spożycie soli może być czynnikiem ryzyka wysokiego ciśnienia krwi. Używaj aromatycznych ziół i przypraw.
Metody gotowania. Staraj się gotować jedzenie w piekarniku, na parze lub na grillu.
Czytaj etykiety. Jeśli żywność zawiera więcej niż pięć składników, prawdopodobnie nie jest zdrowa.
Pij dużo wody. Organizm potrzebuje dużo wody. Pij co najmniej półtora litra wody dziennie.
Planuj swoje posiłki. Zaoszczędzisz czas, pieniądze i zdrowie.
Nie spożywaj dużych ilości jedzenia w nocy. Duże ilości jedzenia są trudne do strawienia przez organizm wieczorem. Jest to szkodliwe dla jelit i wagi.
Przestrzegaj harmonogramu jedzenia. Dobrze przeżuwaj jedzenie i delektuj się nim. W ten sposób zjesz mniej, ponieważ szybko się nasycisz.
Jedz przetworzoną, zdrową żywność. Mówimy o warzywach w puszkach, konserwach rybnych i mięsnych, pakowanej sałacie itp. Jedz je bez obaw.
Prowadź aktywny tryb życia. Zdrowa dieta jest tak samo ważna dla zdrowia organizmu, jak uprawianie sportu. Nie musisz chodzić na siłownię. Postaraj się spacerować przez co najmniej godzinę dziennie, biegaj od czasu do czasu, jeździj na rowerze, tańcz... Możliwości są nieograniczone - po prostu podążaj za pragnieniem!
Przestrzegaj tych prostych zasad, a Twoje zdrowie poprawi się w mgnieniu oka.Sprawdź te 12 zdrowych nawyków, które sprawią, że będziesz wyglądać nie tylko dobrze, ale i zdrowo . Omów ten artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj ten magazyn:
- Przeczytaj również
- Komentarze są wyłączone
Karolina