Miód jest znany z tego, że koi nerwy i przyspiesza gojenie się ran. Wynika to z jego właściwości antybakteryjnych i często czyni go dobrym uzupełnieniem kuracji antybiotykowej. Miód jest również bardzo często wykorzystywany jako kosmetyk i dodawany do wielu szamponów, mydeł i kremów. Ceniony jest również po prostu za to, że jest bardzo smaczny. Jest to jeden z niewielu produktów spożywczych, który jest dla nas jednocześnie słodki i zdrowy. Rozcieńczony i podany na zimno zwalczy biegunkę, a podgrzany poprawi trawienie i zwalczy zaparcia.
Rodzaje miodu i ich zastosowanie - działanie bakteriobójcze
Bakteriobójcze działanie miodu zostało udowodnione naukowo. Wiedział o tym już Hipokrates. To właśnie dużemu spożyciu miodu przypisuje się długowieczność m.in. samego Hipokratesa i Pitagorasa. Dziś wiemy już wiele o tym, dlaczego miód jest bardzo zdrowy, ale wciąż odkrywamy jego tajemnice. Obecnie za najważniejsze składniki miodu uważa się enzymy. Są to substancje pochodzące z gruczołów ślinowych owadów, są one bogate w nadtlenek wodoru, a on skutecznie zwalcza bakterie. Jego roztworem jest woda utleniona.
Oprócz enzymów, miód zawiera również lizozymy, inhibinę (głównie z miodu zbieranego z roślin rosnących wysoko nad poziomem morza) oraz apidycynę. Są to jedne z niewielu naturalnych substancji, które są w stanie zwalczać ziarniaki gram-dodatnie, takie jak gronkowce, a także paciorkowce i pałeczki gram-ujemne. Nawet laseczki wąglika, prątki gruźlicy, zarodniki rzęsistka pochwowego i czynniki rakotwórcze, takie jak niektóre drożdże, również podlegają działaniu miodu.
Nie możemy również zapominać, że miód jest bogaty w witaminy i mikroelementy takie jak potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt oraz witaminy A, B1, B2, B6, B12 i C. Zawiera również kwas foliowy i biotynę.
Czy miód jest zdrowy? - Wszystko, co najlepsze dla serca
Osoby mające problemy z sercem powinny szczególnie często spożywać miód. Dzieje się tak dlatego, że jest on w stanie wzmocnić mięsień sercowy poprzez dostarczanie do organizmu dużych ilości potasu. Zawarte w nim substancje są również bardzo ważne podczas wysiłku fizycznego i zmniejszają poziom zmęczenia, co jest szczególnie skuteczne u osób starszych. Wpływają również pozytywnie na apetyt i poprawiają odporność organizmu.
Jad pszczeli - zastosowanie w uporczywych nerwicach
Pokrewnym tematem jest zawsze jad pszczeli, który może być bardzo przydatny w leczeniu wielu chorób. Niestety pszczoły po użądleniu giną, ponieważ ich układ pokarmowy zostaje zniszczony, ale dla nas może to być ogromna korzyść. Jad pszczeli jest oczywiście nieprzyjemny, a dla alergików może być niebezpieczny i alergicy nie powinni mieć z nim styczności, ale inne osoby jak najbardziej mogą korzystać z użądleń, ponieważ korzystne dla organizmu jest reagowanie na ich pojawienie się. Użądlenia psz8ół pobudzają organizm do wywołania reakcji obronnej, co skutecznie zmniejsza objawy związane z nerwicami, nadciśnieniem i chorobami skóry.
Dlaczego miód jest słodki? - dobre cukry proste
Należy również podkreślić, że miód zawiera przede wszystkim cukry proste, które oczywiście nie powinny trafiać do naszego organizmu w nadmiarze, ale po pierwsze cukry te zawsze pochodzą z dobrych źródeł, takich jak zioła, a więc posiadają pewne ich właściwości, a po drugie dawka czystego, zdrowego cukru może być bardzo zdrowa i stanowić lekarstwo samo w sobie.
Chcesz dowiedzieć się więcej o magicznym działaniu miodu i zasięgnąć fachowej porady? Wejdź na stronę swiezynki.pl i odkryj nowe horyzonty zdrowego odżywiania.
Karolina