Jeśli kiedykolwiek zapomniałaś nacisnąć start pralki i zdałaś sobie sprawę, że za pół godziny masz zajęcia z jazdy na rowerze, ale nie masz świeżych ubrań do ćwiczeń, nie jesteś sama. Zanim jednak wygrzebiesz te używane ubrania z kosza, powinnaś poznać potencjalne zagrożenia dla zdrowia. Różne choroby skóry mogą powstać w wyniku wielokrotnego noszenia ubrań z powodu bakterii, drożdży i grzybów.
Więc jak bardzo szkodliwe jest ponowne noszenie ubrań treningowych? Zapytaliśmy dermatologów Caren Campbell i Julie Russak o to, czy można wcisnąć się w używaną odzież treningową, gdy zajdzie taka potrzeba i co należy wziąć pod uwagę, zanim to zrobisz. Oto ich wskazówki.
Czy ponowne zakładanie ubrań treningowych jest złe?
Krótka odpowiedź brzmi: tak. "Mogą one być siedliskiem bakterii, które mogą powodować trądzik i zapalenie mieszków włosowych", mówi Campbell.
Russak zgadza się z tym: "Z punktu widzenia dermatologa, martwiłabym się o grzybicze zapaleniemieszków włosowych - kiedymieszki włosowe stają się w stanie zapalnym, spowodowanym infekcją bakteryjną lub grzybiczą - kiedy ponownie zakładasz przepocone ubrania treningowe", dodaje.
Kiedy ćwiczysz i pocisz się, twoje pory otwierają się, a brudna odzież może powodować wnikanie rozwijających się bakterii, drożdży i grzybów w głąb skóry.
Czynniki, które należy rozważyć przed ponownym założeniem ubrania
Przed ponownym założeniem ubrań powinieneś zastanowić się, jak bardzo się w nich pocisz. Na przykład, jeśli uczestniczyłeś w zajęciach o wysokiej intensywności, podczas których twój biustonosz i legginsy zostały przemoczone, nie jest rozsądne ponowne zakładanie tych ubrań. Jeśli masz możliwość wyboru używanych ubrań, które były używane do mniej potliwych przedsięwzięć, wybierz je zamiast tego.
Zależy to również od tego, jakie elementy odzieży bierzesz pod uwagę. "Z pewnością możesz ponownie nosić niepotliwy sprzęt, taki jak bluza, ale staniki sportowe i obcisłe szorty nie powinny być ponownie noszone po spoceniu się", mówi Campbell.
Campbell mówi, że najlepiej jest prać je w ciepłej wodzie z detergentem, aby zabić bakterie i drożdże, które mogą powodować infekcje, podrażnienia i wypryski. Szczególnie ważne jest, aby unikać ponownego zakładania odzieży treningowej, jeśli masz jakiekolwiek otwarte rany, skaleczenia lub wysypki. Te otwarte miejsca mogą ulec zakażeniu, jeśli bakterie znajdujące się w brudnej odzieży wejdą z nimi w kontakt. Niektóre infekcje, takie jak Staphylococcus aureus (MRSA), są odporne na antybiotyki i mogą powodować poważne zakażenia.
Potencjalne skutki uboczne
Potencjalne skutki uboczne ponownego noszenia ubrań treningowych to kilka chorób skóry, według Campbella, takich jak:
- Trądzik: Powodowany przez bakterie C acnes, trądzik może rozwinąć się na klatce piersiowej lub plecach od brudnych ubrań treningowych, wpychając bakterie i martwe komórki skóry do porów, blokując je i wywołując stan zapalny.
- Zapalenie mieszków włosowych: Powodowane przez gronkowca złocistego i inne bakterie na skórze, które dostają się do mieszków włosowych. Może powodować małe, czerwone zgrubienia, które mogą wyglądać jak białe włoski, a także być bolesne i swędzące.
- Intertrigo: Przerost drożdży na skórze w miejscach, które się dotykają. Jest to wysypka, która pojawia się szczególnie w miejscach wilgotnych, które mają tendencję do pierzchnięcia, co powoduje pękanie skóry.
- Grzybica versicolor: Przerost drożdżaków na skórze, który ma wygląd plamisty i przebarwiony. Zazwyczaj jest widoczna na brzuchu, plecach i ramionach.
Drożdże mogą rosnąć zwłaszcza pod piersiami lub w okolicach pachwin, jeśli ponownie zakładasz odzież treningową. Te ciepłe, wilgotne miejsca są bardziej podatne na rozwój bakterii i drożdżaków, co może powodować nawracające infekcje. Jeśli musisz ponownie założyć odzież treningową, upewnij się, że nie jest to biustonosz ani figi.
Kiedy należy nosić świeżą odzież
Campbell i Russak zalecają pranie odzieży treningowej po każdym użyciu. Innymi słowy, jeśli to tylko możliwe, noś świeżą odzież. Istnieją jednak wyjątki: "Ponownie, górne warstwy lub te, które nie zostały zamoczone lub wilgotne, mogą być ponownie noszone 2-3 razy", mówi Campbell.
Pozostawienie ubrań na stercie prania, zwłaszcza gdy jest wilgotno, może spowodować rozwój wszelkiego rodzaju paskudnych bakterii, drożdży i grzybów. Dobrym pomysłem jest wyrobienie sobie nawyku prania ubrań od razu po ich wypraniu. Jeśli zapomniałaś nastawić pralkę i jesteś zdesperowana, spróbuj wyprać ręcznie w zlewie rzeczy przylegające do skóry, takie jak biustonosze i szorty lub legginsy. Następnie możesz wrzucić je do suszarki lub powiesić na słońcu, aby wyschły.
"W suszarce używam ekologicznych wełnianych kul do suszenia z dodatkiem 10 kropli lawendowego olejku eterycznego, aby zmiękczyć ubrania i uniknąć elektryzowania się" - mówi Russak. Kulki do suszenia mogą przyspieszyć czas suszenia, gdy się spieszysz".
Wniosek z tego taki, że
Ryzyko związane z ponownym zakładaniem ubrań treningowych sprawia, że nie warto ryzykować. Infekcja lub wysypka mogą sprawić, że staniesz się zbyt niewygodna, by sobie z nimi poradzić i przeszkadzać w treningu. Zamiast wyciągać ubrania ze sterty brudnej bielizny i zakładać je, gdy się spieszysz, upierz je ręcznie lub wyciągnij stary, ale czysty T-shirt i szorty, które mogą być ukryte w szufladzie z piżamą. Postaraj się, aby pranie ubrań treningowych bezpośrednio po sesji potu stało się częścią Twojej rutyny, a zawsze będziesz mieć świeże ubrania gotowe do wyjścia.
Dowiedz się więcej na stronie: http://foto-ranking.pl
Karolina