Wiele kobiet marzy o farbowaniu włosów, ale obawia się, że zabieg ten po prostu je zniszczy. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem wydaje się henna, która jest całkowicie naturalnym środkiem koloryzującym.
A czym właściwie jest henna?
Lawsonia inermis, czyli henna po arabsku, to krzew, który wytwarza czerwonawy pigment. Susząc i pudrując jego liście otrzymujemy hennę, którą wykorzystuje się do farbowania włosów i tworzenia zmywalnych tatuaży.
Farbowanie włosów henną - czy to się opłaca?
Dzięki temu, że henna jest produktem w 100% naturalnym, który nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, może pozytywnie wpłynąć zarówno na wygląd, jak i kondycję naszych włosów. Przede wszystkim podkreśla ich naturalny kolor i nadaje im piękny połysk, ale także dodatkowo wpływa na regenerację i wzmocnienie zniszczonych włosów. Choć liście henny tworzą czerwonawy barwnik, to można je łączyć z innymi składnikami, dzięki czemu uzyskujemy szeroką gamę odcieni do koloryzacji naszych włosów. Doskonale pokrywa siwe włosy, a kolor może utrzymywać się nawet do trzech miesięcy. Blaknie stopniowo, więc nie jest tak widoczny. Warto również wiedzieć, że naturalna henna stosowana jest również jako maska do włosów.
Zwykłe farby do włosów - dlaczego są szkodliwe?
Warto pamiętać, że tradycyjne farby do włosów, które można kupić w każdym sklepie, zawierają szkodliwe substancje, takie jak amoniak czy nadtlenek wodoru. Dlatego lepiej unikać ich stosowania i postawić na naturalny, ale skuteczny produkt, jakim jest henna. Bardziej niż farbowanie włosów henną, farbowanie włosów henną poprawia ich kondycję i sprawia, że są wyjątkowo lśniące, to nie jedyne zalety tego produktu. Henna pomaga nam w walce z łupieżem, usprawnia pracę gruczołów łojowych oraz działa ochronnie przed promieniowaniem UV. Naturalna farba roślinna Kiedy nie znano jeszcze komercyjnych farb do włosów, korzystaliśmy tylko z tego, co dała nam natura. Dlatego od wieków henna była używana do farbowania nie tylko włosów, ale także brwi, rzęs, a nawet skóry. Całkowicie naturalna henna, bez żadnych chemicznych dodatków, nie wnika we włosy, ale delikatnie je otula, tworząc na nich swoistą barierę. Jedyną wadą stosowania henny jest dłuższy czas farbowania.
Mieszankę należy przygotować wieczorem, aby barwnik mógł uwolnić się przez noc. Henna może być stosowana przez osoby, które mają włosy w kolorze ciemnego blondu, brązu i czerni. Zanim jednak przystąpimy do całego procesu koloryzacji, warto wypróbować hennę na niewielkim fragmencie włosów. Jak przy każdej koloryzacji, należy zabezpieczyć ubranie i założyć rękawiczki ochronne. Ile henny należy użyć? Dla osób o krótkich włosach wystarczy 100 gramów henny. Gdy włosy zakrywają szyję, należy przygotować 200 gramów henny, a gdy sięgają ramion - 300 gramów henny. Długie włosy, które sięgają do pasa wymagają około 500 gramów barwnika.
Jak przygotować miksturę?
Do ceramicznego naczynia wsyp hennę, a następnie dodaj letnią wodę i sok z cytryny, dzięki któremu uzyskasz mocniejszy kolor, po czym wszystko razem wymieszaj. Przed nałożeniem produktu należy umyć i wysuszyć włosy, a następnie pokryć je grubą warstwą henny. Tradycyjnie, zaczynamy od włosów na karku i przechodzimy do czubka głowy. Kiedy włosy są już całkowicie pokryte, przykrywamy je folią i czekamy od dwóch do sześciu godzin. Warto pozostawić hennę na dłuższy czas, ponieważ wtedy włosy wchłoną wszystkie składniki odżywcze, a kolor będzie trwalszy i mocniejszy. Na koniec należy zmyć hennę i wysuszyć włosy. Jak wiadomo, stosowanie zwykłych farb koloryzujących może mieć wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych. Dlatego stosowanie henny jest o wiele lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie prowadzi do podrażnień skóry, przetłuszczania się czy wypadania włosów, rozdwajania końcówek i ogólnego osłabienia włosów, co z kolei sprawia, że stają się one łamliwe, suche i o wiele rzadsze.
Zobacz również: https://styl.fm/newsy/282482.20-krotkich-fryzur-dla-blondynek-galeria-stylowych-ciec
Karolina