Dermokosmetyki, czyli kosmetyki dermatologiczne, zawierają więcej składników bioaktywnych niż zwykłe kosmetyki. W zależności od rodzaju preparatu mają one działanie przeciwzapalne, nawilżające, przeciwłojotokowe, uszczelniające naczynia krwionośne lub zmniejszające objawy starzenia się skóry.
- Dermokosmetyki tworzone są jako produkty do wprowadzania w głąb skóry substancji, które przeciwdziałają procesom starzenia. Są to kosmetyki, które potrafią bardzo dobrze stymulować naszą skórę i spowalniać te procesy starzenia. Antyoksydanty zawarte w dermokosmetykach, witaminy A, E, C - to są bezcenne substancje dla skóry. Są one wymiataczami wolnych rodników i sprawiają, że komórki skóry funkcjonują znacznie lepiej. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że dermokosmetyki nie będą działały tak silnie jak zabiegi w gabinetach kosmetycznych czy gabinetach medycyny estetycznej - mówi dr Ewa Rybicka, lekarz medycyny estetycznej w Klinice Medycyny Estetycznej ESTETICA NOVA w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Dermokosmetyki nie powodują uczuleń i mogą być stosowane przez alergików. Zazwyczaj są bezwonne i bezbarwne. Część z nich oparta jest na wodach termalnych. Dużą popularnością cieszą się te zapobiegające powstawaniu zmarszczek, zwiotczeniu i utracie jędrności skóry. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni krem do swojej grupy wiekowej.
- Gdy sięgamy po krem dla skóry bardziej dojrzałej, prawdopodobnie skóra nie wykorzysta zawartych w nim substancji, bo ich nie potrzebuje. Badania, które są obecnie prowadzone, pokazują nam, jak starzeje się skóra, jakie procesy zachodzą w niej z czasem, jak wpływa na nią środowisko zewnętrzne i styl życia. Wiedza o tym, jak się odżywiamy, jak ćwiczymy i czy jesteśmy aktywni, jest potrzebna naukowcom do produkcji dermokosmetyków dla odpowiedniego przedziału wiekowego - wyjaśnia dr Ewa Rybicka.
Źle dobrany produkt może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni co do wyboru odpowiedniego kosmetyku, warto skonsultować się z lekarzem, dermatologiem lub kosmetologiem.
- Jeśli mamy wątpliwości, czy dany krem jest dla nas dobry, czy nie, możemy zapytać lekarza, czy nasza skóra rzeczywiście starzeje się biologicznie zgodnie z naszym wiekiem, czy jest młodsza niż nasz wiek, czy też wymaga intensywniejszej terapii, bo jest bardziej zniszczona. W razie wątpliwości polecam konsultację z lekarzem. Takich informacji może udzielić nam dermatolog i lekarz medycyny estetycznej po zbadaniu skóry - wyjaśnia dr Ewa Rybicka.
Produkcja dermokosmetyków jest efektem ścisłej współpracy dermatologów, chemików i kosmetologów. To bardziej lek niż kosmetyk. Zanim trafią na rynek, przechodzą wieloletnie badania i testy laboratoryjne. W zależności od rodzaju, mogą mieć wysokie stężenie witamin z grupy B, witamin A, E i C, lipidów oraz składników pochodzenia roślinnego, takich jak aloes, zielona herbata, soja, jeżówka, żeń-szeń i miłorząb japoński.
Karolina