3 niezawodne sposoby na schudnięcie i pokonanie efektu plateau
Pomysły na urodę Diety i odżywianiePróba osiągnięcia celu utraty wagi może być trudna. Wiele osób zna efekt plateau, gdzie waga wydaje się zastygać w miejscu i nie chce odejść. Dlaczego tak się dzieje i jak można to naprawić? Przeczytaj o tym w naszym artykule.
Efekt plateau to okres stagnacji, w którym przez dłuższy czas nie dochodzi do utraty wagi. W tym przypadku możemy siedzieć na ścisłej diecie, aktywnie ćwiczyć, liczyć kilokalorie, ale wysiłki nie przynoszą rezultatów. Efekt plateau występuje przy różnych ciężarach dla wszystkich ludzi. Naukowcy udowodnili, że utrata wagi zatrzymuje się szybciej u osób, które są najmniej otyłe. Niektórzy doświadczają stuporu po zrzuceniu 20 kilogramów, inni po kilku kilogramach.
Efekt plateau jest jednym z najczęstszych demotywatorów w odchudzaniu. Staramy się i próbujemy, ale ciało nas nie słucha. Ręce opadają, tracimy wiarę w skuteczność diety i ćwiczeń i mamy załamanie. A po załamaniu, odzyskujemy wagę. Eksperci w dziedzinie zdrowego odżywiania wyróżniają kilka przyczyn efektu plateau. Kluczowe jest określenie swojej przyczyny, aby wybrać najlepszy środek zaradczy na problem. Ponadto musisz nauczyć się odróżniać prawdziwy efekt plateau od fałszywego.
1. Zmiana ćwiczeń
Zatrzymanie tempa utraty wagi może nastąpić, ponieważ nasz organizm miał czas na dostosowanie się do nowego stylu życia. Organizm skalibrował wydatki energetyczne i jeśli wcześniej waga była szybko tracona, teraz organizm oszczędza energię. W tym przypadku możesz zmienić swoją aktywność fizyczną i uczynić ją bardziej intensywną. Ćwiczenia podkręcające metabolizm są uważane za dobre ćwiczenia spalające tłuszcz. Dowiedz się, jak zwiększyć efektywność swoich treningów.Sytuacja może być zupełnie odwrotna, jeśli chodzi o efekt fałszywego plateau. Możesz zauważyć, że waga zamarła (lub wzrosła) właśnie z powodu zbyt dużej ilości ćwiczeń, nastawionych nie tyle na spalanie tłuszczu, co na przyrost masy mięśniowej. Nie jest tajemnicą, że mięśnie są gęstsze niż tłuszcz i dlatego ważą więcej. W efekcie tracisz tłuszcz i przybierasz na wadze. Nie ma w tym nic złego, jeśli Twoim celem jest szczuplejsza objętość ciała, a nie tylko znak na skali. Aby sprawdzić, czy plateau jest spowodowane zastępowaniem tłuszczu mięśniami, wystarczy zbadać swoje ciało. Zmierz swoje parametry, poczuj swoje ciało: czy czujesz tłuszcz, czy mocne mięśnie? Jeśli mięśnie zastąpiły tłuszcz, to nie jest to efekt plateau. Czy nadal chcesz schudnąć? No to nie buduj tak intensywnie masy mięśniowej.
2. Umiarkowana dieta
Wiele osób głodzi się w desperackim pragnieniu szybkiego schudnięcia. Nie ma w tym nic dobrego. Po pierwsze, jest szkodliwy dla zdrowia. Po drugie, niedożywienie powoduje efekt plateau. Twoje ciało nie wie, że czasowo pościsz, stresuje się i wpada w panikę: "Umieramy z głodu, musimy oszczędzać energię"! W efekcie możesz nawet zauważyć pojawiające się złogi tłuszczu, mimo że jesteś na skromnej diecie. Organizm przekierowuje energię na procesy życiowe, nie pozwalając nam marnować energii na inne rzeczy, które według mózgu są mało istotne dla życia. W efekcie nasza waga stoi w miejscu lub nawet rośnie, a my czujemy się nieskończenie zmęczeni.W tym przypadku jest tylko jedno rozwiązanie: jeść właściwie! Nie głodź się, strasząc swój organizm. Ustal swoje dzienne spożycie kilokalorii i poproś lekarza o radę. I upewnij się, że w Twoim życiu nie ma powodów do objadania się, które uniemożliwiają Ci schudnięcie.
3. Analiza diety i ćwiczeń
Nierzadko zdarza się, że ludzie błędnie diagnozują się jako osoby z efektem plateau. Wynika to z samooszukiwania się. Zachęceni szybką utratą wagi w początkowym okresie, możemy pójść na kompromis w kwestii naszego reżimu treningowego lub oddawać się pysznym smakołykom. Istnieją proste ankiety, które pozwalają sprawdzić, czy jesteśmy aż tak sumienni w kwestii naszej diety.Pytania do autoanalizy
1) Nie jem słodyczy i wypieków.2) Nie piję napojów gazowanych.
3) Nie jadam fast foodów.
4) Nie podjadam między posiłkami.
5) Nie jem w nocy.
6) Codziennie się wysypiam.
7) Nie pomijam treningów.
8) Moja dieta składa się głównie z potraw gotowanych, duszonych i gotowanych na parze.
9) Nie przekraczam dziennego spożycia kilokalorii.
10) Wypijam swoją dzienną dawkę wody.
Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś "tak", możesz mieć efekt plateau. Jeśli większość Twoich odpowiedzi to "nie" lub "czasami", to nie ma efektu plateau. Jesteś po prostu leniwy. Przyznaj się do samooszukiwania i dokładniej monitoruj swoje odżywianie i treningi. Śledzenie swoich celów i osiągnięć najlepiej robić poprzez dziennik. Czy trudno Ci ograniczyć swoje apetyty? Wtedy pomocne mogą być pokarmy, które tłumią głód. I pamiętaj, że ważne jest utrzymanie reżimu odchudzającego. Ćwiczenie i jedzenie w tym samym czasie.
Podsumujmy? Efekt plateau może być więc mylony z nabieraniem masy mięśniowej, co jest dobre, ale tylko z umiarem. Efekt plateau można pomylić z naturalną otyłością spowodowaną brakiem diety i treningu - problem rozwiązuje samokontrola. Efekt plateau może być spowodowany przystosowaniem się organizmu do nowego reżimu lub stresem wynikającym z niedożywienia. W pierwszym przypadku trzeba zintensyfikować trening, w drugim normalnie się odżywiać.
Nic skomplikowanego, prawda? Bądź samokrytyczna, odchudzaj się z umiarem, wyznaczaj realistyczne cele i nigdy nie wyrządzaj krzywdy swojemu organizmowi w imię odchudzania. Bądź zdrowy, szczupły i szczęśliwy!
Omów artykuł Powiedz znajomym: Zaprenumeruj magazyn:
- Czytaj także
- Comments Off on
Karolina