W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się problemowi otyłości i jej konsekwencjom. Okazuje się jednak, że nie brakuje osób, które mają metabolizm tak zaprogramowany, że nie pozwala im przybrać na wadze, mimo że starają się zmienić ten stan rzeczy. Kiedy my zmagamy się z nadwagą, jest to wręcz niezrozumiałe, ale osoby z niedowagą nie mają łatwego życia.
Często przybieranie na wadze może być równie trudne, co odchudzanie. Na szczęście, jeśli chcemy zrobić to w mądry sposób, większość zasad nie różni się od tych, z którymi mamy do czynienia w przypadku odchudzania. Zanim jednak przystąpimy do działania, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, ponieważ niedowaga może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych generowanych przez nadczynność tarczycy.
Jak zwiększyć wagę?
Oczywiście przybranie na wadze nie jest tożsame ze stosowaniem zasad przeciwnych do tych, które zalecane są dla osób, które nie mogą schudnąć. Przecież jedzenie słodyczy i tłustych potraw może prowadzić do poważnych chorób metabolicznych, a gromadzenie tłuszczu może zastąpić gromadzenie mięśni. Jedną z najważniejszych zasad, którymi powinny kierować się osoby chcące przybrać na wadze jest to, że powinny one realistycznie podchodzić do charakterystycznego dla siebie typu ciała. Genetyka jest tutaj bardzo ważna, osoby bardzo szczupłe, ale zdrowe, powinny więc patrzeć na wygląd członków swojej najbliższej rodziny. Oczywiście ciało człowieka może się w pewnym stopniu zmieniać, ale jeśli mamy genetycznie szybką przemianę materii, to musimy się liczyć z tym, że te zmiany nie będą wyjątkowo spektakularne.
Zawsze warto też pamiętać, że kluczowa jest jakość, a jeśli chodzi o ilość, to zawsze jest ona drugorzędna. Zdrowe przybieranie na wadze powinno więc opierać się na tych produktach, które zachwycają ilością składników odżywczych. Puste kalorie nie zdają się na wiele, zwłaszcza jeśli naszym celem jest budowanie mięśni. Jeśli chcemy prawidłowo przybrać na wadze, nie powinniśmy również zapominać o dostarczaniu organizmowi zróżnicowanych produktów. Osoby z małym apetytem powinny również stosować się do zasady, że powinny jeść do sześciu razy dziennie. Zawsze warto też dążyć do poprawy wyglądu posiłków oraz do ich jak największego urozmaicenia.
Zobacz także: https://styl.fm/newsy/112353.jak-dlugo-piec-ciasto-i-w-jakiej-temperaturze
Oczywiście energia pochodzi przede wszystkim z węglowodanów, ale warto skupić się na grubych kaszach i makaronach, pełnoziarnistym pieczywie oraz ziemniakach. Dobrym pomysłem jest również spożywanie produktów zbożowych w towarzystwie mleka, a nie wody. Pomocne mogą okazać się również pewne triki kulinarne. Warto tu wymienić chociażby skraplanie sałatek zdrowymi tłuszczami, takimi jak oliwa z oliwek, jedzenie wielu warzyw z naciskiem na rośliny strączkowe, jedzenie owoców oraz dodawanie dwóch łyżek mleka w proszku nie tylko do zup, ale także do zapiekanek, przecierów, a nawet płynnego mleka. Ten ostatni trik ma na celu zwiększenie wartości energetycznej posiłku. Jeśli nie możemy przytyć, starajmy się także unikać napojów gazowanych, które nie tylko zapychają żołądek, ale także tłumią apetyt dając uczucie sytości.
Bardzo często okazuje się również, że za niemożność przybrania na wadze odpowiedzialny jest stresujący tryb życia. Taki tryb życia wyjątkowo często przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu, a co za tym idzie składniki odżywcze spalane są niezwykle szybko. Na szczęście istnieją produkty, które mogą skutecznie wspierać układ nerwowy. Warto tutaj wspomnieć przede wszystkim o tych, które zawierają magnez, witaminy z grupy B oraz cynk.
Karolina